Pályázati híreink

Iskolánk 2012-ben nyert a TÁMOP-3.1.4 kódszámú pályázaton. Az előkészítést követően, 2013. 03.25-vel indult a projektidőszak, melynek koordinátora Hajas Lászlóné lett. A 2015. március 24-ig terjedő ciklusban az iskola módszertani megújítása, a tanulók egészséges életmódra nevelése, környezettudatos szemléletmód kialakítása, digitális, sport- és egyéb taneszközök beszerzése valósul meg 21 és fél millió forintból.

    A tantestület tagjai módszertani és szaktárgyi képzéseken vettek részt. A két tanév során tanulóink számára folyamatosan programokat szervezünk – iskolaorvos, védőnők, pszichológus, kozmetikus és az iskola pedagógusai közreműködésével – családi életre nevelés, konfliktus- és agressziókezelés, szerfogyasztási problémák témakörében. Emellett félévente angol nyelvi vetélkedőkön is próbára tehetik tudásukat a gyerekek. Az egészséges táplálkozással összefüggésben egészségnapokon formáljuk a szemléletmódjukat: 2013 őszén az egészséges tápanyagok köré csoportosultak az események, 2014 tavaszán az Alföldi Tej Kft. támogatásával a sportnak, az egészséges testmozgásnak szenteltük a napot, megrendeztük a Dér Kupát. Most októberben az őszi gyümölcsök, termések segítségével színesítjük a napot. A negyedik évfolyamosok júniusban és szeptemberben 3 napos program keretében ismerkedtek „Homokország kincsestárával” a mórahalmi Zöld Közösségi Ház és Erdei Iskolában.

    Az elmúlt hónap utolsó pályázati programjaként, szeptember 30-án délután, a mindennapos testnevelés témakörében iskolánk 3. b osztályos tanulói tanítójuk, Luczóné Hati Judit vezetésével kölyökatlétikai nyílt órát tartottak az érdeklődő pedagógusoknak, szülőknek és tanulóknak.  A kölyökatlétikai eszközrendszer felhasználásával olyan gyakorlatokat mutattak be, amelyekkel fejleszthető a gyerekek mozgáskoordinációja, ereje, állóképessége, gyorsasága és ritmusérzéke. Az óra jó hangulatban telt el, kellemesen elfáradtak a gyerekek.

(Az iskolai programjainkról készült képes beszámolókat nagyobb terjedelemben, a Csanádpalotai Dér István Általános Iskola hivatalos facebook oldalán tekinthetik meg az érdeklődők.)

 

Homokország Kincsestára

Iskolánk negyedik évfolyamos tanulói júniusban és szeptemberben 3 napos kiránduláson vehettek részt a mórahalmi Zöld Közösségi Ház és Erdei Iskolában. Az első csoportot Hajas Lászlóné és Szabóné Kecskeméti Margit, míg a másodikat Debreczeni Istvánné és Varga Antalné tanító nénik kísérték el a „nagy felfedezőtúrára”.

    A néhány napos távollét alatt tanulóink sokat megtudhattak az őket körülvevő növény- és állatvilágról, a néphagyományokról, erősödhettek testben és lélekben egyaránt. Részt vettek gyalog-és kerékpártúrákon, ellátogattak egy bivaly-rezervátumba, megtekintették egy korabeli alföldi tanya berendezési és használati tárgyait, megismerték a nemezelés ősi technikáját. De nem csak tanulásra, szórakozásra is jutott lehetőség ott tartózkodásuk alatt: volt szalonnasütés,csocsó- és focibajnokság,s jártak a mórahalmi gyógyfürdőben,egy szegedi játszóházban és a makói kalandparkban is.

    A második turnus résztvevői közül ketten (Hadobás Tamara és Németi Bálint) így számoltak be élményeikről:

„A harmadik iskolai tanévünk végén nagy öröm ért bennünket: tanítóinktól megtudtuk, hogy egy nyertes pályázatnak köszönhetően, negyedik osztályban néhány napot a mórahalmi erdei iskolában tölthetünk majd el.

  Mikor eljött a nagy nap, tele voltunk várakozással. Egész túlélő készlettel érkeztünk az iskola elé. Az időjárás nagyon nem kedvezett nekünk: hideg volt és esett az eső (majd néhányan közülünk is pityeregni kezdtek…). Amikor útnak indultunk a busszal, már mindenki megvigasztalódott, hiszen tudtuk Erika és Gabi néni vigyázni fognak ránk.

   Ahogy megérkeztünk az erdei iskolához, egy kedves hölgy fogadott bennünket, aki ismertette a házirendet, majd kiválaszthattuk szobáinkat. Ebédeltünk, játszottunk, délután pedig kézműves foglakozáson vettünk részt, ahol gyapjúból kislabdát készítettünk. Nagyon fájt a kezünk, mire befejeztük.

   Estefelé szalonnát sütöttünk, gyönyörködtünk a csillagos égben, majd hajnalig beszélgettünk, aminek köszönhetően másnap kicsit fáradtan ébredtünk. Ez azonban nem szegte kedvünket: reggeli után vidáman indultunk a fürdőbe. A rossz idő miatt, csak a belső medencéket használhattuk,de így is jó volt. A forgót különösen élveztük, mert lendületet adott az úszáshoz. Az idő gyorsan repült, mire észbe kaptunk, már dél is volt. Behabzsoltuk az ebédet, összeszedtük csomagjainkat, átvettük uzsonnánkat, s már indultunk is a szegedi játszóházba. Ott aztán volt minden, így a nap végére nagyon kifáradtunk.

   Szerdán már Erzsi néni is csatlakozott hozzánk és az égiek is megkegyelmeztek nekünk: a kalandparkban töltött idő alatt végig ragyogóan sütött a nap, így mindent kipróbálhattunk. Végigküzdöttük magunkat az akadálypályákon és átcsúsztunk a Maros felett is. Kimerülten,de nagyon boldogan értünk haza,s rájöttünk: „Mindenütt jó,de a legjobb otthon.”

 Hálával tartozunk azoknak, akik ezt a szép kirándulást lehetővé tették számunkra.”

A művészeti iskola is megnyitotta kapuit

Kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának. Kultúra annyi, mint tanulás; megszerezni, színvonalon tartani nehéz, elveszteni könnyű…” – Kodály Zoltán

Iskolánk – a Makói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Bartók Székhelyével karöltve – a 2014-2015-ös tanévben is biztosítja tehetséges diákjai számára az alapfokú művészeti oktatásban való részvételt.

A művészeti tanév megnyitására 2014.szeptember 11-én délután fél ötkor került sor, az emeletes iskola zsibongójában. Az ünneplőbe öltözött növendékeket és szüleiket iskolánk vezetősége és a makói művészeti iskola pedagógusai fogadták.

A rendezvényen előbb igazgatónőnk, Szabó Zsuzsanna köszöntötte az egybegyűlteket, majd átadta a szót Szikszai Zsuzsanna intézményegység- vezetőnek, hogy megtarthassa tanévnyitó beszédét.

A tanárnő beszédében előbb a művészeti oktatás fontosságáról osztotta meg gondolatait ( „…A művészeti oktatás nem arra tanít, hogy miből áll a világ, hogyan működik, hanem arra, hogy milyen szépségek vesznek körül. Elvezet a harmóniára, a világ rejtett csodáira nyitja fel a szemet, fejleszti a kreatív készségeket…”) , majd bemutatta az idei tanévre nagy részben megújult oktatói gárdát. Két pedagógus – Bertus Barca Anikó, képzőművészeti és Takács Zoltán, hangszeres oktatás – már ismerős lehetett a megjelenteknek, hiszen ők az előző tanévben is foglalkoztak diákjainkkal. Változás,hogy a furulyaoktatást Zoli bácsi mellett idén Pap Anikó is segíti,a szolfézs órákat Nagyné Kocsis Katalin vezeti majd,a néptáncosokat pedig Kálmán Luca veszi szárnyai alá.

Az ünnepség zárásaként Szikszai Zsuzsanna kötetlen beszélgetésre invitálta a növendékeket és szüleiket, hogy jobban megismerhessék a megjelent tanárokat, a rájuk váró feladatokat és sikerüljön egy mindenki számára elfogadható órarendet összeállítani.

 

Köszönjük a támogatást!

A zökkenőmentes tanévkezdéshez az általános iskola – pedagógusai és technikai dolgozói áldozatos munkáján túl – több külső segítséget is kapott ebben a tanévben is.
Kovács Sándor polgármester úr lehetővé tette, hogy az önkormányzat alkalmazásában álló közfoglalkoztatottak közül néhányan, a tantermek bútorainak szállításához, takarítási- és udvarrendezési munkálatokhoz nyújtsanak fizikai segítséget az iskola dolgozóinak.
A szülői munkaközösség tagja, Sinka Korina a községházi iskola játékainak és hintáinak felújító festését ,műszaki javítását végezte el önkéntes alapon, egyénileg finanszírozva.
Tantestületünk pedagógusa, Schüszler István 40 darab kosárlabdát ajándékozott az iskolának, amelynek fele az alsós, másik fele pedig a felsős testnevelés órák tárgyi felszereltségét lesz hivatott javítani.
Az iskolai könyvtár állománya a Szent István utca 46.számú épületében kapott új helyet. A könyvek átszállításában ill. kipakolásában több volt diákunk a nyári diákmunka keretei között segédkezett. (A könyvtár az iskola pedagógusai és tanulói számára lesz látogatható, a tanítási időszak meghatározott óráiban.)

Hulladékból érték

Az „Alapítvány a Csanádpalotai Korszerű Iskola Megteremtéséért” civil szervezet forrásait évről évre nem csak adományokból, 1%-os felajánlásokból és pályázatok útján igyekszik bővíteni, de hulladékgyűjtési akciókat is szervez a cél érdekében.

  A 2014-2015-ös tanév során sem lesz ez másképp: a segítő szándékú helyi lakosok a háztartásaikban feleslegessé vált PET palackokat és papírhulladékot továbbra is a Dér István Általános Iskola Szent István utca 48. szám alatti (régi községházi iskola) épületébe szállíthatják, ahol a takarító nénik átveszik, majd elraktározzák azokat. Kérjük, hogy a könnyebb tárolás érdekében a papírt összekötve vagy zsákolva, a palackokat lapítva és szintén műanyag zsákokba helyezve juttassák el a jelzett épületbe!

 A gyűjtésből származó bevétel továbbra is az iskola sport- és kulturális rendezvényeinek lebonyolításához, a kiemelkedő teljesítményt nyújtó diákok jutalmazásához és az osztálykirándulások szülőkre háruló anyagi terheinek csökkentéséhez nyújt segítséget.