Az ősz dicsérete

Október 22-én délután, második évfolyamos kisdiákjaink, a helyi Szállást Biztosító Idősek Otthonában jártak, és színvonalas műsorral kedveskedtek az ott élőknek az Idősek Világnapjáról megemlékezve. A műsort Vass Sándorné és Fülöpné Borsos Ágnes tanította be a gyerekeknek,akik közül ketten (Maczelka Barnabás és Németi Gergő) így látták a felkészülés időszakát, ill. a fellépést:

„Október elején Ági néni örömhírt közölt velünk: lehetőséget kaptunk, hogy idén is műsort adhassunk a helyi idősek otthonában, az ott élő bácsiknak és néniknek. Tavaly már kétszer felléptünk ott, és mindig kellemes élményekkel – no meg finomságokkal megrakott pocakkal- távoztunk. Bíztunk benne, hogy most sem lesz ez másképp, így lelkesen vetettük bele magunkat a munkába. Magdi néni irányításával verseket, dalokat és egy mesét is megtanultunk, néhányan pedig még furulyaszóval is színesítettük a műsort. A nagy napon izgatottan, de felkészülten állhattunk közönségünk elé, akik tapssal jutalmazták előadásunkat. A legnagyobb sikert a Répa mese bemutatásával arattuk, jót derültek rajta az idős bácsik és nénik. A produkció után kis ajándékot kaptunk fáradozásainkért cserébe. Reméljük, mehetünk máskor is.”

 

Rendhagyóan megkevert október 23-i ünnepség

„Már tavaly év végén kipróbáltuk, milyen az, ha különböző művészeti ágakat ötvözünk.

DVD – vetítés, modern tánc, zenés történetmesélés, szavalat váltakozott egy drámai történet keretében idén a rendhagyó október 23-i ünnepségen, amit először az iskolának, azután a városnak is előadtunk.

Én most kisebb szerepet kaptam, de ez tetszett, mert így át tudtam élni egy kicsit nézőként is a művet, ami egy fiatal munkásfiú, és egy gimnazista lány szerelmének tragikus története volt. A képek segítségével megjelenítettük 1956 hangulatát (2 klip is volt az alkotásban), az angyalok beszélgetésével és a szavalatokkal a történelmi hátteret, a zenés betétekkel és a szövegekkel pedig az elképzelt pár és családjuk életét. Én a történet végén jutottam szerephez, sajnos nekem kellett a halott szerelmest „azonosítani”, de legalább a szomorú hírt a fiúnak az orvos kolleganőm, Kiss Lola mondta el. A munkásfiút Gyenes Marcell, a gimnazista lányt Szabó Regina alakította. A fiú húgai (akik szintén áldozatul estek) Balogh Borka és Balogh Loretta alakították, az édesanyjuk Dombi Tifani volt. A történetmesélő angyalok bőrébe Cseh Laura. Bobák Bianka, Hegyes Mária és Paksi István bújt. Az utcai tüntetők Hegyes Szabina, Kakuszi László, Benczi Zsolt, Zombori Krisztián és Perneki Tünde voltak. A színdarabot Bodzás István írta és rendezte, segítője Debreczeni Istvánné volt. Megtiszteltetés, hogy a próbákra az igazgató néni is többször ellátogatott.

Remélem, a március 15-i ünnepség is hasonló lesz!”

 

Egészségünkre!

Az őszi szünetet megelőző utolsó napon, október 22-én egészségnapi rendezvények vették át a tanórák helyét iskolánkban.

   Az alsósok számára már egy héttel korábban elkezdődött a ráhangolódás, hiszen nevelőik rajzpályázatot hirdettek körükben Őszi gyümölcsök és termések témakörben, emellett lehetőséget kaptak arra is, hogy benevezzenek egy töklámpás készítő versenyre, szüleikkel közösen faragott és festett pályaműveikkel. E versenyek eredményhirdetésével indult az egészségnap, majd ezt követően a tanító nénik osztályonként foglalkozásokat tartottak az egészséges táplálkozás, a helyes fogápolás és tisztálkodás témakörében.

  Tízóraira teljes kiőrlésű gabonákból, nyers zöldségekből, gyümölcsökből, tejtermékekből összeállított szendvicseket és salátákat fogyaszthattak a kicsik, majd gyümölcsnyomat készítéssel, társasjátékozással, filmnézéssel foglalhatták el magukat. A nap megkoronázásaként pedig egy jó hangulatú váltóversenyen vehettek részt Luczóné Hati Judit szervezésében a helyi művelődési központ nagytermében.

  A felsősök hasonlóan tartalmas programok résztvevői lehettek, amiket a 7. osztályos Kovács Luca így értékelt:

„Az egészségnapon először a lelki egészségünkkel foglalkoztunk, mert megnéztük az osztálytársaink ünnepi műsorát, de aztán átöltöztünk, és átmentünk a tornaterembe, ahol Bodzásné Mariann néni és Tóth Zoltán tanár úr koordinálásával egy izgalmas váltóversenyen vettünk részt. Tanáraink 8 csapatra osztottak bennünket, és közösen felügyelték a feladatok végrehajtásának pontosságát. A 12 versenyszámban a legtöbb pontot a hatodik és a nyolcadik számú csapat holtversenyben szerezte. A labdavezetéses, floorball ütős vagy a kosárlabdás játékok között nekem az ültetős játék tetszett a legjobban, de a legnehezebb mindenképpen a pókjárásos akadálypálya volt.

Miután kellően kifáradtunk, egészséges ételek elfogyasztásával tölthettük fel kimerült energiaraktárainkat. (Kiderült, hogy pizzát is lehet ebédelni úgy, hogy teljesen egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozást biztosít.)

Mivel az egészségnapot a TÁMOP 3.1.4. kódszámú Innovatív Iskolák pályázat keretei között valósíthattuk meg, a támogatóinknak és Hajas Lászlóné koordinátornak is köszönetet kell mondanunk. S persze intézményünk tanítóiról és tanárairól sem feledkezhetünk meg, akik a változatos programokat kitalálták, megszervezték és lebonyolították. Köszönjük az ő munkájukat is.”

Tanösvényen

Intézményünk a Makói József Attila Gimnáziummal közösen részt vesz a „Hazai és nemzetközi testvériskolai kapcsolatok kialakítása” elnevezésű TÁMOP 3.3.14/A12/120130008 pályázaton.

  A testvériskolai program keretében felső tagozatosaink egy csoportja 2014. október 17 és 19 között a gimnázium diákjaival együtt Gyulára kirándulhatott, ahol három napra a Délalföldi Erdészeti Zrt.által üzemeltetett erdei iskola vendégei lehettek.


A programok azonban nem a Gyulai Városerdőbe való megérkezéssel indultak útjukra, hanem már napokkal korábban, iskolánk falai között kezdetüket vették. Diákjaink ugyanis azt a feladatot kapták, hogy szabadon választott formában készüljenek fel az erdei iskolában tartandó bemutatkozó estre. A gyerekek két kísérő tanáruk (Mitykóné Zelman Mária és Fülöpné Borsos Ágnes) segítségével sokszínű – prózát, zenét és képzőművészetet is felölelő- ismertetőt készítettek intézményünkről, ami már előre összekovácsolta a kis csapatot, s az első Gyulán eltöltött estén nagy sikert aratott a gimnazisták körében is.

  A későbbi programokra egyik résztvevő diákunk (Jancsik Botond, 6. osztály) így emlékezett vissza: „Októberben a JAG diákjaival közösen három napot töltöttünk a Gyulai Városerdőben. Az első nap térképolvasási gyakorlaton vettünk részt, ahol beavattak bennünket a tájolás rejtelmeibe. Este a két iskola tanulói játékos formában bemutatkoztak egymásnak. Nagyon jól szórakoztunk. A második nap délelőttjén az őszi erdőben gyönyörködhettünk egy 2 órás séta keretében, majd az ottani rendkívül gazdag állat- és növényállományról  tartottak izgalmas előadást nekünk. Délután tájfutást szerveztek, amit a mi iskolánk egyik csapata nyert meg, este pedig  a világ különböző erdőit mutatta be nekünk egy erdész bácsi, diavetítés keretében.  Köszönjük az iskolánknak, Ági és Marika néninek ezt a felejthetetlen hosszú hétvégét. Szép élményekkel gyarapodva térhettünk haza.”

A diákoké volt a főszerep

2014. október 18-án tartottuk iskolánkban a Diáknapot, melynek vezérfonala az intézményünkben futó Szitakötő-program és az Állatok Világnapja volt.

   Az alsó tagozatosok – életkori sajátosságaiknak megfelelően – énekkel, tánccal, játékos vetélkedéssel emlékeztek meg a jeles napról. Elméleti tudásukról feladatlapok kitöltésével tettek tanúbizonyságot, hallásukat állathangok felismerésével tesztelték, látásuk állatos kirakók összeállításával élesedhetett. A legnépszerűbb program talán a hörcsög-simogató és a napot lezáró közös plakátkészítés volt körükben. (Színvonalas alkotásaik azóta a tantermeket és az épület folyosóját díszítik,de iskolánk Facebook oldalán is megtekinthetőek.)

  A felső tagozatosok és a 4. osztályosok közös programokon vettek részt ezen a napon. Cseh Laura  8. osztályos tanuló így foglalta össze ezeket:

„Újra röppent a szitakötő! Iskolánk 7 éve folyamatosan nyertese a Szitakötő pályázatoknak, amely minden tanévben 200 000 forintos folyóiratcsomagot juttat el nekünk. Már 4 éve mindig programot is nyerünk, Budapestről jön hozzánk személyesen játékokat tartani évente egyszer dr. Horgas Judit néni, a program vezetője, így mi, 8. osztályosok már kedves ismerősként köszönthettük.

   Már a diáknap előtt egy hónappal összeült a DÖK, és Kakuszi Margit, Danada Szabina valamint az én vezetésemmel, Mitykóné Zelman Mária tanárnő és Bodzás István tanár úr segítségével megterveztük a programokat. Először diákparlamentet szerveztünk, ahol az aktuális kérdéseket vitattuk meg, aztán osztályokra bomlottunk, és a 4. évfolyamosokkal együtt 3 projektet is csináltunk. A Szitakötő kapcsán mozaikot készítettünk a rossz gyerekről természetes anyagokból, aztán a „gyerekünket” jóvá tettük. Végül papírból egy vadasparkot hajtogattunk. A szakértő zsűri sok különdíjat osztott ki. Mi voltunk a legkreatívabbak, így jutalmunk egy játékos matekfeladat lett.

  A nap második része már a tudomány nevében telt, Horgas Judit előadása után ki is próbáltuk az elméleti ötleteket. 10 csapatban kísérleteztünk a régi magyar nyelv jósága, illetve a versenyautók gyorsulása kapcsán, de készítettünk légtrombitát és lézer – kukkert is.”

   A délutánt az iskola pedagógusainak tartott Szitakötő gyakorlat zárta, így a diákok és oktatóik számára is tartalmasan telt el a nap.