„Húsvétoló húsvételő”

Néhány éve iskolánkban a tavaszi szünet előtti utolsó tanítási napon „Húsvétoló húsvételő” néven, játékos programokon vehetnek részt tanulóink. Az idén sem történt ez másként. Bodzás István tanár úr volt az idei feladatok ötletgazdája és koordinátora a felső tagozaton. Munkáját a felsős munkaközösség pedagógusai segítették. Az osztályok az emeletes iskola zsibongójában mérték össze tudásukat játékos feladatok teljesítésével. Tízórai szünet után zene és képfelismerő feladatokkal, majd „Most mutasd meg” játékkal folytatták a versengést a tanulók. Az abszolút győztes a 7. osztály lett.

A „Húsvétoló húsvételő” játékos délelőtt a szabad levegőn ért véget. Először a „Csak egy maradhat” játékban vetélkedtek a gyerekek, ahol csokoládéért „küzdöttek”. Ezután a város főterén, a művelődési ház dolgozóinak jóvoltából, tojáskeresésben vehettek részt a diákok. A nap kötélhúzással zárult, melyet nagyon élveztek a gyerekek.

A holokauszt áldozataira emlékeztünk

Iskolánkban minden évben megemlékezünk a holokauszt áldozatairól. Csanádpalotán nincs botlatókő, mely az elhurcolt zsidóknak állít emléket, ezért döntöttünk úgy néhány éve, hogy kilátogatunk a Kelemen László Emlékparkba, melynek területén található a zsidótemető. Hagyományt teremtettünk, s minden évben úgy emlékezünk, hogy diákjaink – zsidó szokás szerint- elhelyeznek egy-egy kavicsot az általuk kiválasztott síron.

Borovics Nóra tanárnő rövid megemlékező sorokat állított össze a tragédiáról, melyet Kereszturi Lilla és Németh Gábor 8. osztályos tanuló tolmácsolt a felső tagozatos tanulóknak.

„1944-ben április 16-án kezdődött a magyarországi zsidók gettókba tömörítése Kárpátalján. 1944. április közepe és július eleje között gyakorlatilag az egész országban végrehajtották a gettósítási akciót. Július elejére több mint százhetven gettóban 437 000 zsidó embert zsúfoltak össze. Naponta átlagosan négy, összesen 92 szerelvény haladt át Kassán, az Auschwitzba vezető vasútvonal csomópontján Lengyelország felé. Egy-egy vonat 45 vagonból állt, mindegyikben átlagosan 70 embert összepréselve. Sokan nem bírták az embertelen, gyilkos megpróbáltatásokat, s még útközben meghaltak. A kiszállított zsidók csupán harmadát minősítették munkaképesnek, a többieket megérkezésük után azonnal elgázosították, megölték, holttestüket a krematóriumokban elégették.

A magyar holokauszt a magyarság, a magyar nemzet egészének tragédiája, szégyene. A mai emléknap alkalmat ad arra, hogy felidézzük a múltat és emlékezzünk az áldozatokra, és arra, hová vezet a gyűlölet, és mire vagyunk képesek egymással szemben, ha nem vagyunk képesek gondolkodni és érezni”