Pályázaton nyertünk!

A K&H az ország egyik legnevesebb pénzintézeteként 2022.szeptember 19-én azzal a nem titkolt szándékkal hirdetett ligetesítési programot oktatási intézmények számára, hogy lehetőséget biztosítson a klímaváltozás elleni küzdelem
és a fenntarthatóságra nevelés sikeres összekapcsolására. A 10 millió Fa Alapítvány együttműködésével megvalósuló projekt keretében vállalták, hogy fél év alatt 100 oktatási intézményben összesen 555 fát és 1110 bokrot ültetnek el, aminek köszönhetően adott iskolák diákjai a kezdetektől részesei lehetnek a növények teljes életútjának (gyakorlati ismereteket szerezve azok gondozása által, és elméleti tudásukat gyarapítva a téma tanórákon való feldolgozásán keresztül.)
Nagy örömünkre intézményünk a dél-alföldi régió azon 4 pályázója között volt, akiket – a fákat és cserjéket igénylő 487 óvoda és iskola közül – érdemesnek találtak a projekt megvalósítására, köszönhetően A Csanádpalotai Korszerű Iskola Megteremtéséért Alapítvány (elnök: Debreczeni Istvánné, tagok: Bodzásné Bozó Mariann, Hadobásné Nyerges Krisztina, Hajas Lászlóné, Horváth Erzsébet, Maczelkáné Szabó Mária) sikeres pályázatának.
Miután bekerültünk a nyertes pályázók közé, a lebonyolítás első fázisában a program által delegált szakember több alkalommal is ellátogatott iskolánkba, hogy a terület felmérésére után javaslatot tegyen arra, milyen fa- és bokorfajták a legalkalmasabbak a helyi viszonyok figyelembevételével. A növények kiválasztása és beszerzése után pedig, a ’Hűsítő liget’ program zárásaként, 2023. március 9-én 3 turkesztáni szil, 3 ezüst hárs és 12 téli jázmin került elültetésre a községházi iskola és az ovisuli területén. (Az ültetéshez a növényeket és a szükséges eszközöket a 10 millió Fa Alapítvány biztosította, a terület előkészítését, a gödrök kiásását és beöntözését, az elültetett fák karózását, a talaj mulccsal való betemetését pedig a feladatra önként jelentkező helyi vállalkozó és szülők végezték a program kirendelt koordinátorának irányítása mellett.)
Bízunk benne, hogy a pedagógusaink és diákjaink gondos törődése mellett néhány év alatt dús lombozatúvá fejlődő növények kisebb parkká alakítják majd iskolaépületeink udvarát, ahová a jövőben majd szívesen vonulnak el a gyerekek és az intézményben dolgozók hűsölni, feltöltődni a növények jótékony hatásait kihasználva.
Ezúton szeretnénk megköszönni a pedagógusok áldozatkész, lelkes munkáját, akik nemcsak a pályázat ideje alatt, hanem a mindennapokban is próbálnak értéket képviselni, szemléletet formálni, elkötelezettséget, állandóságot biztosítani az egészséges életmód, a környezeti és a fenntarthatóságra nevelés területén.
Köszönettel tartozunk a sikeres lebonyolítást segítő iskolai ügyviteli és technika személyzetnek, Perneki Lászlónak, Csanádpalotai Város Önkormányzat polgármesterének és Vetró József, vállalkozónak, aki a nap folyamán önkéntesen vett részt a faültetési munkálatokban. Emellett hálásan köszönjük az ültetésben közreműködő szülők (Kátai-Tóth Zoltán, Kovács Gábor, Micziz János,Kovács Kálmán, Szalóki Csaba, Papp Attila, Hadobás Marcell Gellért, Molnár János, Némedi Tibor, Szijj István, Vass Melinda, Veréb Gábor, Zielbauerné Jancsik Piroska) áldozatkész munkáját is, akik segítségnyújtásukkal kiváló példát mutattak arra, hogy a környezettudatosságot, a természet tiszteletét apró magként már a gyermekekben el kell ültetnünk, hogy ezzel a látásmóddal felnőve egy élhető világban teljesedhessenek ki.